Eczaneler kaçta açılır, kaçta kapanır? 2019 eczane çalışma saatleri

Eczaneler kaçta kapanıyor kaçta açılıyor? Eczaneler cumartesi ve pazar günü açık mı? 2019 eczane çalışma saatleri.

Eczaneler ilaç ihtiyaçlarımızı karşıladığımız, ilaçlar ile ilgili merak ettiğimiz tüm bilgilere kolayca ulaşabileceğimiz sağlık merkezleridir. Eczacılık fakültesinden mezun olan eczacılar, serbest eczane açma yetkisi veya herhangi bir kamu idaresinde eczacı olarak çalışmaya hak kazanırlar. Sosyal güvenlik kurumu ile yapılan ilaç temini anlaşması ile serbest eczane sayısı bir hayli arttı ve vatandaşlar ilaca çok daha kolay ulaşma imkanına sahip oldu.

Fakat ilaç ihtiyacı olanların en çok merak ettiği soruların başında eczaneler kaça kadar açık ve eczane çalışma saatleri soruları geliyor. Eczanelerin mesai saatleri ile ilgili düzenlemeler ilgili bölge eczacı odaları tarafından yapılmaktadır. Ülkemizin büyük bir bölümünde eczane açılış kapanış saatleri kış saati uygulamasında sabah 8:30 akşam 18:00 olarak belirlenmiştir. Yaz saati uygulamasında ise açılış 8:30 kapanış 19:00 olarak uygulanmaktadır. Son alınan karar ile kış saati uygulaması artık ülkemizde uygulanmasa da eczane açılış kapanış saatleri bu uygulamaya göre belirlenmektedir.

Eczane kapanış saatlerinden sonra ise nöbetçi eczaneler hizmet vermektedir. Bölge eczacı odaları tarafından belirlenen nöbet listeleri her bölgede en az bir eczane olacak şekilde düzenlenir ve ilgili yerlere gönderilir. Nöbetçi eczaneler akşam kapanış saatlerinde göreve başlar ve ertesi gün sabah açılış saatine kadar hizmete devam eder.

Eczaneler cumartesi günleri açık mı?

Eczaneler genellikle cumartesi günleri tam gün açıktır ve hizmet vermektedir. Ancak bazı bölgeler cumartesi günleri yarım gün hizmet vermektedir. Tüm eczaneler pazar günü kapalıdır ve tatil günlerinde sadece nöbetçi eczaneler hizmet vermektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir