PTT açılış kapanış ve çalışma saatleri

PTT 2019 çalışma saatleri neler? PTT kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor? PTT şubeleri cumartesi günü açık mı? sorularının cevaplarını sizler için derledik.

İlk posta teşkilatı Osmanlı tarafından halkın posta işlemlerini yürütebilmek amacı ile 23 Ekim 1840 tarihinde kurulmuştur. Teşkilatın kuruluşundan üç yıl sonra telgraf icat edilmiş ve telgrafın icadından 11 yıl sonra ülkemizde kullanılmaya başlanmış ve 1850 yılında telgraf işlerinin yürütülmesi ve kontrolü için Telgraf Müdürlüğü kurulmuştur. 1871 yılında ise posta ve telgraf müdürlükleri birleştirilerek Posta ve Telgraf Nezareti kurulmuştur. Daha sonra bir çok düzenleme ile isim değişkliği yaşayan kurum 24 Nisan 1995 yılında yapılan bir yasal düzenleme ile T.C Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü olarak hizmet vermeye başlamıştır. 29 Ocak 2000 tarihinde ise bir düzenleme daha yapılarak Posta ve Telefon Teşkilatı Müdürlüğü yani kısa adi ile PTT adını almıştır.

2013 yılının mayıs ayında ise TBMM’de yapılan bir düzenleme Posta ve Telefon Teşkilatı Müdürlüğü (PTT) özelleştirilerek anonim şirketi haline gelmiştir. Anonim şirketi olması ile PTT Kargo adı altında kargo hizmeti de vermeye başlamıştır.

PTT ÇALIŞMA SAATLERİ

PTT şubeleri öğleden önce 8:30 ve 12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Öğleden sonra ise 13:30 ve 17:30 saatleri arasında açık olan PTT şubeleri bu mesai saatleri arasında hizmet vermektedir. Tüm Türkiye’de PTT merkez şubeleri cumartesi günleri 12:30’a kadar hizmet vermekte, diğer şubeler ise cumartesi günleri hizmet vermemektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir