Nüfus Müdürlüğü çalışma saatleri

Nüfus Müdürlüğü 2019 yılında hangi çalışma saatleri arasında hizmet veriyor? Nüfus müdürlüğü mesai saatleri ile ilgili detaylı bilgiler yazımızda.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan Nüfus Müdürlükleri, vatandaşların her türlü nüfus kayıt ve kimlik işlemlerinin yapıldığı resmi devlet daireleridir. İlk olarak Osmanlı döneminde Gülhane Hattu Hümayünu düzenlemesi ile başlayan ve vatandaşların eşit vergi ödemesini amaçlayan nüfus sayım sistemi, o dönem görevlendirilen nüfus katipleri tarafından yapılmaya başlanmıştır. Daha sonra Cumhuriyetimizin ilanı ile 1924 yılında çıkartılan Teşkilatı Esasiye kanunu ile vatandaşlık hakkı bir esasa başlanmıştır ve bu esaslar nüfus müdürlüğünün himayesinde günümüze kadar süregelmiştir.

Nüfus müdürlüklerinin hizmet alanları vatandaşların vatandaşlık işlemleri ile sınırlıdır. Nüfus sayımı, doğumların kayıt edilmesi, ölümlerin kayıt edilmesi, kimlik düzenlemeleri, evlilik işlemleri, boşanma işlemleri, vatandaşlık işlemleri ve adres işlemleri gibi tüm işlemler il ve ilçe nüfus müdürlükleri tarafından yapılmaktadır.

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞMA SAATLERİ 2019

Türkiye genelinde bulunan tüm nüfus müdürlükleri haftanın beş günü 8:30-12:30 / 13:30-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Resmi devlet kurumu statüsünde olan nüfus müdürlükleri cumartesi ve pazar günleri ise hizmet vermemektedir. Nüfus Müdürlüğü iletişim hattı ise 199 kısa kod olarak belirlenmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir