Bekçi çalışma saatleri ve maaşları

Tüm yurt genelinde hizmete başlayan bekçilik uygulaması ile bekçi çalışma saatleri, 2019 bekçi maaşları ve bekçi alım şartları ile ilgili bir çok kişinin merakı söz konusu. İşte bekçilik ile ilgili tüm merak edilenler.

İçişleri Bakanlığı, lise ve dengi mezunu okullardan mezun olan kişilerin geceleri sokaklarda asayişi sağlamasını amaçlayarak gece bekçiliği sistemini hayata geçirdi. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yürürlüğe konulan bir kararname ile gece bekçiliği sistemi hayata geçirildi ve İçişleri Bakanlığı himayesinde yürütülen bu sistem ile geceleri cadde ve sokaklarda asayişin sağlanması planlandı.

2018 yılında binlerce kişi bekçilik başvurusu yaptı ve sınavlardan istenilen puanları alanlar ve ardından mülakatları geçenler bekçilik görevine başladı. İçişleri Bakanlığı’ndan bekçi alımının devam edeceği yönünde yapılan açıklamanın ardından bekçilik başvurusu yapmayı düşünenlerin merak ettiği soruların başında ise; bekçi çalışma saatleri ve bekçi maaşları ne kadar soruları geliyor.

BEKÇİ ÇALIŞMA SAATLERİ

Mevcut yönetmeliğe tüm Türkiye geneli çarşı ve mahallelerde görev yapan bekçiler için çalışma saatleri akşam saat 18:00 veya 19:00, sabah saat 06:00 veya 7:00 aralığı olarak belirlenmiştir ve günlük toplam çalışma süresi 12 saattir. Günlük mesai saati değişmez ancak mesaiye başlama saatleri bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bekçilik yönetmeliğine göre bekçiler gündüz çalışmamaktadır ve dönüşümlü olarak haftada 1 gün izin kullanabilmektedir. Sosyal güvence olarak ise tüm devlet memurlarının sosyal hakları ile aynı haklara sahiptir.

2019 BEKÇİ MAAŞLARI

Yürürlükte bulunan mahalle bekçileri kararnamesinde 2018 yılında aylık ortalama bekçi maaşları 3 bin TL olarak belirlenmiştir. Ancak aylık maaş tutarı görev yapılan bölgenin nüfus yoğunluğuna ve terör durumuna göre değişiklik göstermektedir. 2019 yılı için de aynı şartların geçerli olacağı bildirilmiştir. Ayrıca aile ve çocuk yardımı ile bekçi maaşlarının 3 bin TL’nin üzerinde olacağı bildirilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir