Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Mesai Saatleri

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışma saatleri nelerdir? SGK cumartesi günleri açık mı? SGK mesai saatleri ve tatil günleri ile ilgili detaylı bilgiler yazımızda.

Sosyal Güvenlik Kurumu, kısa adı ile SGK tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sosyal haklarını belirleyen ve uygulanmasını sağlayan bir devlet kurumudur. Sosyal devlet yönetimi gereği devletler vatandaşlarının tüm sosyal haklarını belirleme ve güvence altına almakla yükümlüdür. Bu yükümlülük doğrultusunda ülkemizde hizmet veren SGK, 2006 yılına kadar iş kollarına göre farklı birimlerde farklı isimler ile faaliyet sürdürmekteydi. Sigorta, Bağ-kur ve Emekli Sandığı adları ile faaliyetini sürdüren sosyal güvenlik kurumları, 2006 yılında yapılan bir düzenleme ile tek bir çatı altında toplanarak Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında hizmet vermeye başlamıştır.

Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK, sosyal haklar, sosyal güvence, sağlık güvencesi, emeklilik işlemler, emeklilik ve işsizlik maaşları gibi bir çok konuda hizmet vermektedir. Tüm vatandaşlara eşit hizmet vermeyi amaçlayan kurum ülke genelinde sosyal güvenlik müdürlükleri aracılığı ile işlemlerin yürütülmesini sağlamaktadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bünyesinde ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nın idaresinde hizmet veren SGK, hastalıkta, sağlıkta ve yaşlılıkta tüm vatandaşların sosyal haklarını belirlemek ve güvence altına almakla yükümlü bir kurumdur.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışma saatleri

Türkiye’nin tüm illerinde hizmet veren SGK bölge müdürlükleri hafta için her gün 8:00 – 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Cumartesi, Pazar günleri ve resmi tatil günlerinde ise tüm SGK bölge müdürlükleri kapalıdır.