Sağlık ocakları çalışma saatleri 2019 yılı

Sağlık ocağı çalışma saatleri 2019 yılında hangi saatler? Sağlık ocakları hangi mesai saatleri arasında açık sorularının cevaplarını sizler için derledik.

Sağlık ocakları uzun yıllardır ilk başvurduğumuz sağlık merkezlerinin başında gelmektedir. Ülkemizde hemen hemen her mahallede bir adet sağlık ocağı ve ocakta görevli hekimler bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir düzenleme ile sağlık ocaklarının yerini aile sağlığı merkezleri, kısa adı ile ASM’ler aldı. Yeni düzenleme ile sağlık ocaklarında görev yapan doktorlar da aldıkları ekstra eğitim ile aile hekimi sertifikası sahibi oldu ve aile hekim olarak görev yapmaya başladı.

Aile hekimlikleri insanların sağlık ile ilgili tüm sorunlarını yakından takip etmek ve hızlı tedavi yöntemi bulmak için geliştirilmiş bir sistemdir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes için görevli bir aile hekimi bulunmaktadır ve aile hekimleri sorumluluğunu aldığı kişinin tüm sağlık sorunlarını takip edebilmektedir. Ayrıca aile sağlığı merkezlerinde kan tahlilleri ve diğer tahliller de ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Bu uygulama hem doğru teşhis hemde uygun tedavi bakımından oldukça etkili bir uygulamadır.

Sağlık ocağı mesai saatleri hangi saatlerdir ?

Sağlık ocakları yani yeni adı ile ASM’ler, haftanın 5 günü sabah 8:00-12:30 ve 13:30-17:00 saatleri arası hizmet vermektedir. Haftanın beş günü hizmet veren ASM’ler cumartesi ve pazar günleri ise hizmet vermemektedir.