Noterler kaçta açılıyor? 2020 Noter çalışma saatleri

Noterler kaçta açılıyor kaçta kapanıyor? Noter çalışma saatleri 2020 yılında hangi saatler? sorularının cevaplarını incelemeden noter işlemi planı yapmayın.

Noterler hukukçu kimliğe sahip ve bağımsız kurumlardır. Bir çok belgeye resmiyet kazandıran noterler Türkiye’nin her ilinde, illerin bir çok yerinde bulunmaktadır. Daha önceleri evrakların resmi hale getirilmesinde kadılar görevli idi. 1860 yılında ilk olarak Deavi Kalemi kuruldu ve evrak onayında bu kurum görevlendirildi. Daha sonra 5 Mayıs 1972 tarihinde yürürlüğe giren 1512 sayılı kanun ile noterlikler son şeklini aldı ve günümüzde de aynı kanunlar doğrultusunda faaliyetine devam ediyor. 1972 yılında sayılar sadece 300 olan noter sayısı günümüzde 1192’ye ulaşmıştır.

NOTER ÇALIŞMA SAATLERİ 2019

Noter mesai saatleri geçen yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da, 9:00-12:30 / 13:30-17:00 olarak belirlenmiştir. Belirlenen çalışma saatleri sadece hafta içi günler geçerlidir. Resmi tatil olan cumartesi ve pazar günleri ise noterler hizmet vermemektedir. Noterler için belirlenen bu mesai saatleri içinde tüm evrak, devir ve alım-satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

NOTERLER BAYRAMDA AÇIK MI?

Evrak onay, devir ve alım satım işlemlerinin onayını yapan noterler tıpkı resmi tatillerde olduğu gibi dini ve resmi bayramlarda da bayram süresinde hizmet vermemektedir.