Mesai Saatleri Kanunu ve Mesai Saatleri Hesaplama Tablosu

Fazla mesai yapan ve mesai saatleri nasıl hesaplanır diyenler için, mesai saatleri kanunu ve mesai saatleri hesaplama tablosu.

Bir iş yerinde resmi olarak belirlenmiş haftada 45 saatin üzerinde olan çalışma sürelerine fazla mesai saatleri denir. Bir işçi 4857 sayılı iş kanununa göre haftalık 45 saat normal çalışma süresinde sorumludur. Haftalık 45 saatin üzerinde olan çalışma süresi için işveren çalışana ekstra mesai ücreti ödemek zorundadır. Bu bilgileri bir başka yazımız olan ”İş kanununa göre aylık işçi çalışma saatleri” başlıklı yazımızda detaylı olarak anlattık.

Fazla mesainin detayları ise 06.04.2004 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “İş Kanununa İlişkin Fazla Çalışma Ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliği”  ile düzenlenerek son halini almıştır. Söz konusu bu yönetmeliğe göre işçi ve işveren arasında işe başlarken yapılan anlaşmaya göre belirlenen maaş haftalık 45 saatlik çalışması süresinin karşılığıdır. Haftalık ve aylık bu süreyi aşan her saat için işveren işçiye fazla mesai ücreti vermek zorundadır.

Fazla mesai ücreti nasıl hesaplanır

Haftalık normal çalışma sürelerinin haricinde çalışılan her saat için özel bir ücret hesaplama sistemi uygulanmaktadır. Yürürlükte olan iş kanununa göre işveren haftalık 45 saati aşan çalışma süresi için her saat başına %50 zamlı ücret uygulamak durumundadır. Kişinin fazla mesai ücretini hesaplamak için öncelikle aylık saat başına düşen ücret hesaplanmalıdır.

Haftalık 45 saat üzerinden bir işçinin aylık çalışmakta sorumlu olduğu süre 225 saat olarak belirlenmiştir. Bu saat hesaplamasından yola çıkarak ve kişinin asgari ücretle çalıştığını varsayarak hesaplama yapacak olursak;

1- Çalışanın öncelikle bir saatlik kazancını hesaplıyoruz;
2029,50 TL / 225 saat = 9,02 TL

2- Daha sonra fazla mesai ücretini hesaplamak için 1 saat tutarının 1.5 katını hesaplıyoruz;
9,02×1.5 = 13,53 TL

3- Bir saatlik kazancı bulup, bu kazancın 1.5 katını hesapladıktan sonra aylık kaç saat fazla mesai yapıldığını hesaplamak gerekiyor. Mesela aylık toplamda 280 saat çalıştınız ise öncelikle kaç saat fazla mesai yaptığınızı bulalım;
280-225 = 55

4- Bu hesaplama ile aylık 55 saat fazla mesai yaptığınızı bulduk. Şimdi gelelim fazla mesai ücreti hesaplama kısmına.

5- Daha önce fazla mesai saatleri için saat başı hak ettiğiniz ücreti 13,53 TL olarak hesaplamıştık. Ayda 55 saat fazla mesai yaptığınızı varsayarak;
13,53 x 55 = 744,15 TL.

Yani asgari ücretle çalışan bir işçinin, aylık 55 saat fazla mesai yapması durumunda alacağı ekstra mesai ücreti 744 lira 15 kuruş olarak çıkmaktadır. Bu hesaplamalar sizin brüt maaş ve fazla mesai sürenize göre değişiklik gösterebilir.