Kaymakamlık çalışma saatleri nelerdir?

Kaymakamlık mesai saatleri nelerdir? Kaymakamlıklarda hangi işlemler yapılabilir? Kaymakamlık cumartesi günleri açık mı? sorularının cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Kaymakamlıklar, İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir devlet kurumudur. Yetkili olduğu ilçede hükümetin temsilcisi konumundadır ve ilçede kurumların çalışmasını denetleyen ve halk ile devlet arasında iletişimi sağlamakla yükümlüdür. Devlet tarafından atanan kaymakamın yönetiminde faaliyet gösteren kaymakamlıklar, halkın her türlü şikayetini kabul ederek çözüm üretilmesi için gerekli adımların atılmasını sağlamaktadır.

Türkiye’nin her ilçesinde bir adet kaymakamlık makamı ve kaymakam bulunmaktadır. Osmanlı zamanında kadıların yürüttüğü kaymakamlık görevi cumhuriyetin ilanı ve yapılan gerekli düzenlemeler ile kurulan kaymakamlık makamına verilmiştir. Kaymakamlıklar bulunduğu ilçelerde yaşayan insanların şikayet ve taleplerin yanında, ilçede faaliyet gösteren diğer kamu kurumlarının denetimi ve işleyişi ve eşgüdümü sağlamak ile de sorumludur.

Kaymakamlık çalışma saatleri

Tüm yurt genelinde illere bağlı ilçelerde hizmet veren kaymakamlıklar, hafta içi 8:30 – 12:30 / 13:30 – 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Haftanın beş günü belirlenen mesai saatleri arasında açık olan kaymakamlıklar, cumartesi, pazar ve resmi tatil günlerinde ise kapalıdır.